Tragické události léta 1942 připomněly dvě pietní akce

Na přelomu června a července jsme si připomněli tragické události léta 1942 dvěma akcemi spojenými s pietními akty.

Antonín Burdych u pomníku na Bohdašíně Žáci ZŠ V. Hejny poslouchají vyprávění u bývalého Burdychova stavení Pietní akt v Trnové u Pardubic

Stává se již tradicí, že se v červnových dnech vydávají děti ze ZŠ V. Hejny v Červeném Kostelci po stopách Jiřího Potůčka. Nejinak tomu bylo i 27. června, kdy 38 dětí pod vedením paní učitelky Kovalové vyrazilo na pochod Oheň (bez)naděje. Děti si připravily články popisující postup J. Potůčka z Bohdašína na Končiny a dále přes Zábrodí do Trnové u Pardubic. Milým zpestřením bylo autentické vyprávění pana Antonína Burdycha. I když nám počasí na Končinách u Burdychova stavení příliš nepřálo, děti pozorně vyprávění pana Burdycha naslouchaly.

Po příjezdu do lesoparku v Trnové u Pardubic se naše děti sešly s žáky ze ZŠ Včelákov u obce Ležáky, kteří měli stejný cíl. Zde skupinka dětí jak ze ZŠ Včelákov, tak ze ZŠ V. Hejny Červený Kostelec položila květy k pomníku, který symbolizuje místo, kde byl zastřelen J. Potůček českým protektorátním četníkem. Následně se děti „nalodily“ do historické vojenské techniky a odjely na Zámeček, kde byli zadržováni a následně na nedalekém popravišti popraveni všichni, o kterých si Gestapo myslelo, že mají něco společného se skupinou SILVER A nebo s pokusem o atentát na říšského protektora R. Heydricha. Na popravišti pak uctily památku obětí jak děti, tak i vedení města. Rád bych poděkoval paní učitelce Bursikové a Kovalové za přípravu tohoto pochodu a také panu Antonínu Burdychovi, který se vždy ochotně účastní nejen této akce, ale i dalších besed.

Antonín Burdych u pomníku na Končinách Účastníci pietního aktu na Končinách Pietní akt je také příležitostí k setkávání... Na fotce Antonín Burdych s historikem Eduardem Bekem

Další akcí, která proběhla jako vzpomínka na dobu před 74 lety, byl pietní akt 6. června na Bohdašíně. Tuto akci připravovala Sokolská župa podkrkonošská pod vedením pana Blažka. Jednalo se o tři pietní akce v jednom dnu. Zahájení bylo v Malých Svatoňovicích, následně se účastníci přesunuli na Bohdašín a závěr proběhl u pomníku na Končinách nedaleko Burdychova stavení. Na této akci jsme mohli vyjma přímých účastníků bohdašínských událostí z června 1942 přivítat zástupce Svazu bojovníků za svobodu předsedu Mgr. Milana Andrese, řadu válečných veteránů v čele s plk. Jiřím Pavlem, který byl spolubojovníkem Jiřího Potůčka, a plk. Jaromírem Marečkem, který bojoval v zahraničních misích.

V příštím roce nás čeká půlkulaté výročí od bohdašínských událostí, a tak bychom rádi připravili doprovodné akce, jako jsou besedy s historiky, ukázky dobové vojenské techniky a další. Pochod Oheň (bez)naděje by po krátkém jednání se zástupci obce mohl být obohacen připojením i třetí ZŠ – z Břas u Plzně, odkud pocházel Jiří Potůček.

Fotogalerie

Richard Bergmann
Foto pochodu Oheň (bez)naděje: Richard Bergmann, foto pietního aktu: Vít Burdych