Tragické události léta 1942 připomněly dvě pietní akce
Na přelomu června a července jsme si připomněli tragické události léta 1942 dvěma akcemi spojenými s pietními akty.
![]() |
![]() |
![]() |
Stává se již tradicí, že se v červnových dnech vydávají děti ze ZŠ V. Hejny v Červeném Kostelci po stopách Jiřího Potůčka. Nejinak tomu bylo i 27. června, kdy 38 dětí pod vedením paní učitelky Kovalové vyrazilo na pochod Oheň (bez)naděje. Děti si připravily články popisující postup J. Potůčka z Bohdašína na Končiny a dále přes Zábrodí do Trnové u Pardubic. Milým zpestřením bylo autentické vyprávění pana Antonína Burdycha. I když nám počasí na Končinách u Burdychova stavení příliš nepřálo, děti pozorně vyprávění pana Burdycha naslouchaly.
Po příjezdu do lesoparku v Trnové u Pardubic se naše děti sešly s žáky ze ZŠ Včelákov u obce Ležáky, kteří měli stejný cíl. Zde skupinka dětí jak ze ZŠ Včelákov, tak ze ZŠ V. Hejny Červený Kostelec položila květy k pomníku, který symbolizuje místo, kde byl zastřelen J. Potůček českým protektorátním četníkem. Následně se děti „nalodily“ do historické vojenské techniky a odjely na Zámeček, kde byli zadržováni a následně na nedalekém popravišti popraveni všichni, o kterých si Gestapo myslelo, že mají něco společného se skupinou SILVER A nebo s pokusem o atentát na říšského protektora R. Heydricha. Na popravišti pak uctily památku obětí jak děti, tak i vedení města. Rád bych poděkoval paní učitelce Bursikové a Kovalové za přípravu tohoto pochodu a také panu Antonínu Burdychovi, který se vždy ochotně účastní nejen této akce, ale i dalších besed.
![]() |
![]() |
![]() |
Další akcí, která proběhla jako vzpomínka na dobu před 74 lety, byl pietní akt 6. června na Bohdašíně. Tuto akci připravovala Sokolská župa podkrkonošská pod vedením pana Blažka. Jednalo se o tři pietní akce v jednom dnu. Zahájení bylo v Malých Svatoňovicích, následně se účastníci přesunuli na Bohdašín a závěr proběhl u pomníku na Končinách nedaleko Burdychova stavení. Na této akci jsme mohli vyjma přímých účastníků bohdašínských událostí z června 1942 přivítat zástupce Svazu bojovníků za svobodu předsedu Mgr. Milana Andrese, řadu válečných veteránů v čele s plk. Jiřím Pavlem, který byl spolubojovníkem Jiřího Potůčka, a plk. Jaromírem Marečkem, který bojoval v zahraničních misích.
V příštím roce nás čeká půlkulaté výročí od bohdašínských událostí, a tak bychom rádi připravili doprovodné akce, jako jsou besedy s historiky, ukázky dobové vojenské techniky a další. Pochod Oheň (bez)naděje by po krátkém jednání se zástupci obce mohl být obohacen připojením i třetí ZŠ – z Břas u Plzně, odkud pocházel Jiří Potůček.
Fotogalerie | |
![]() |
![]() |
Richard Bergmann
Foto pochodu Oheň (bez)naděje: Richard Bergmann, foto pietního aktu: Vít Burdych