Představujeme životní prostředí na Červenokostelecku: Zpráva o hospodaření v Městských lesích Červeného Kostelce

Pozn.: věkový stupeň 1 sdružuje lesní porosty ve věku 1–10 let, věkový stupeň 2 lesní porosty ve věku  11–20 let atd. (vodorovná osa). Výška sloupce udává rozlohu příslušného věkového stupně v ha (svislá osa).

Lesní hospodářský plán (LHP) pro Lesní hospodářský celek (LHC) Městské lesy Červený Kostelec je vyhotoven na období 1. 1. 2007 – 31. 12. 2016 pro lesní pozemky o výměře 73,34 ha. Lesní pozemky o výměře 72,10 ha jsou zařízeny v kategorii lesů zvláštního určení 32c – lesy příměstské se zvýšenou funkcí rekreační, lesní pozemky o výměře 1,24 ha jsou zařízeny v kategorii lesů zvláštního určení 31a – lesy v pásmu hygienické ochrany vodních zdrojů 1. stupně.

V průběhu platnosti LHP získalo město Č. Kostelec převodem od Lesů ČR lesní pozemky na Hájku (z Končin směrem na Zbečník) o výměře 16,03 ha a dále město zakoupilo od soukromého vlastníka les u Vyšehradu o výměře 1,60 ha. V současnosti tedy město hospodaří na lesních pozemcích o výměře 90,97 ha.

Základní informace charakterizující porosty Městských lesů Č. Kostelce

Zastoupení dřevin, bonity a zásoby lesních porostů, zastoupení věkových stupňů

Jehličnatá dřeviny tvoří 91,76 % a listnaté dřeviny 8,24 % plošného podílu. Převládající dřevinou je smrk ztepilý (48,66 % plošného podílu), dále borovice lesní (31,35 %), modřín evropský (7,57 %), buk lesní (3,31 %), vejmutovka (2,90 %) a bříza bradavičnatá (2,01 %). Z dalších dřevin jsou zde dále zastoupeny jedle bělokorá (0,27 %), banksovka (0,92 %), dub letní a zimní (0,41 %), dub červený (0,93 %), lípa srdčitá (0,23 %) a olše lepkavá (1,16 %). Ostatní dřeviny jsou zastoupeny pouze v nepatrných podílech a převážně tvoří pouze příměs lesních porostů (douglaska tisolistá, jasan ztepilý, osika).

Průměrná absolutní bonita (hodnota vyjadřující střední výšku porostů v období zralosti, tj., zpravidla ve 100 letech) je u smrku 26,34. Modřín má průměrnou absolutní bonitu 27,57, borovice lesní 22,06, jedle bělokorá 26,00, buk lesní 22,74, bříza bradavičnatá 23,82.

Celková skutečná zásoba porostů je 18 573 m3 hr. b. k., což odpovídá průměru 260 m3/ha. Zásoba jehličnatých dřevin je 17 985 m3 b.k., listnatých dřevin 588 m3 b.k.. Celková zásoba porostů a s ní související i průměrná hektarová zásoba porostů je ovlivněna nerovnoměrným zastoupením věkových stupňů. Průměrná zásoba mýtných porostů je 384 m3 b.k./ha.

Ze zastoupení věkových stupňů je na první pohled patrný přebytek mýtných a přestárlých věkových stupňů (9., 11. až 16.). Tyto věkové stupně jsou násobně větší proti normálnímu rozložení věkových stupňů. Předmýtní a dospívající předmýtní věkové stupně jsou většinou zastoupeny silně podnormálně (3. až 6., 8.), s výjimkou slabě nadnormálních 2. a 7.věk.stupně. Normálně zastoupený je 1. věkový stupeň.

Celkově lze říci, že jde o věkově velmi nevyrovnaný LHC s nadbytkem mýtných porostů.

Na základě výše uvedených skutečností jsou odvozena a v LHP stanovena následující závazná ustanovení:

  1. Maximální celková výše těžeb – celkový desetiletý etát stanovený ve výši 6 600m3 (tj. 660m3/rok)
    Pozn.: Po osmi letech platnosti LHP je průměr ročních těžeb na 95,7% zákonného ukazatele „maximální celková výše těžeb.“
  2. Minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin (MZD) při obnově porostu – udává minimální procentuální podíl těchto dřevin v porostu v době zajištění kultury. Výčet MZD pro jednotlivé hospodářské soubory je uveden v příloze č. 4, vyhlášky MZe ČR č. 83/1996 Sb.
    Pozn.: Vyhláškou stanovený minimální podíl MZD je 25%. Po osmi letech platnosti LHP činí podíl vysázených MZD (zejména buku a jedle) 52% z celkového množství vysazených dřevin.
  3. Minimální plošný rozsah výchovných zásahů v porostech do 40 let věku – udává součet ploch porostních skupin do 40 let věku, ve kterých byly umístěny naléhavé a opakované zásahy. V LHP stanoven ve výši 10,59 ha
    Pozn.: Po osmi letech platnosti LHP splněn na 8,20 ha, tj. na 77,4 %.

Správu městských lesů vykonává na základě mandátní smlouvy sdružení SILVA, což je sdružení fyzických osob ve složení: Ing. Jindřich Lukavský, Jiří Semerák a Jan Vosáhlo. Správa probíhá jménem a na účet města, to znamená, že příjmy a náklady související s lesním hospodařením jsou součástí účetnictví města. Sdružení zajišťuje veškeré práce v lese, zajišťuje odbyt dřeva, nákup materiálu, komunikaci s občany, provádí výkon lesního odborného hospodáře (prostřednictvím Ing. Lukavského), zajišťuje komunikaci s orgány státní správy, popř. s orgány kontroly. Město je členem SVOLu – Svazu vlastníků obecních a soukromých lesů. SVOL zajišťuje právní a poradenský servis a působí ve prospěch svých členů.

Za sdružení SILVA Jindřich Lukavský

O stavu městských lesů a hospodařením v lesích jednala také na svém posledním zasedání komise živ. prostředí rady města. Velká část městských lesů je v současnosti v mýtním věku. Zde se naskytují mnohé možnosti v hospodaření v městských lesích. Komise životního prostředí doporučuje zvážit možnosti využití městských lesů Občina a Žďár jako lesů příměstských s převládající rekreační a turistickou funkcí v porovnání s funkcí produkční a možného finančního profitu v rámci přípravy nového Lesního hospodářského plánu pro Lesní hospodářský celek Městské lesy Červený Kostelec, který bude vyhotoven na období 1. 1. 2017 – 31. 12. 2026 pro lesní pozemky o výměře 90,97 ha. Komise životního prostředí hodnotí péči o městské lesy a hospodaření s nimi na dobré a odborné úrovni.

Za komisi ŽP Štěpán Křeček